szachownica-rajder

KWALIFIKACJA WSTĘPNA

ZOSTAŃ ZAWODOWYM KIEROWCĄ

Kwalifikacja wstępna podstawowa oraz przyspieszona kat. C, CE

Zawsze pragnąłeś być zawodowym kierowcą? Twoim marzeniem jest profesjonalne prowadzenie pojazdów ciężarowych i praca w ciągle rozwijającej się branży transportowej? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś, ponieważ już niedługo Szkoła Jazdy Rajder rozpoczyna szkolenia dotyczące obowiązkowej kwalifikacji wstępnej dla osób, które posiadają prawo jazdy w kategoriach C, C1, C+E, C1+E, D, D1, D+E i D1+E. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kwalifikacji wstępnej, zapoznaj się z poniższym artykułem. Mamy nadzieję, że wytłumaczymy Tobie wszelkie kwestie związane z procedurą szkolenia i z samym egzaminem państwowym. Startujemy!


Rodzaje kwalifikacji

Niezależnie od tego czy chcesz prowadzić autobus, czy duży samochód ciężarowy, szkolenie musisz przejść. Kursy związane z kwalifikacją wstępną są zróżnicowane pod względem uprawnień i wieku kierowcy. Należy tutaj zaznaczyć, że zdobycie uprawnień przed 10 września 2009, lub 10 września 2008, wymaga od Ciebie jedynie przejścia szkolenia okresowego. Pozostali kierowcy muszą bezwarunkowo przystąpić do kwalifikacji. Przepisy prawne podzieliły to specjalistyczne szkolenie na 4 rodzaje:

Kwalifikacja wstępna

Jest to szkolenie w pełnym wymiarze. Trwa mianowicie 280 godzin, z czego 260 przeznaczonych jest na część teoretyczną, a 20 na część praktyczną. Ten rodzaj jest przeznaczony dla osób pomiędzy 18 a 21 rokiem życia (dla kategorii C i C+E), lub dla osób pomiędzy 21 a 23 rokiem życia (dla kategorii D i D+E).

Kwalifikacja wstępna przyspieszona

Jest to krótsza wersja pełnej kwalifikacji wstępnej, w której mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 21 lub 23 rok życia, w zależności od uprawnień. Szkolenie obejmuje 140 godzin – 130 godzin dydaktycznych i 10 praktycznych.

Kwalifikacja uzupełniająca

Skierowana jest do tych osób, które chcą wykonywać pracę w transporcie drogowym, ale potrzebują do niej uprawnień zarówno na pojazdy ciężarowe (kat. C lub C+E) jak i na autobusy (kat. D lub D+E), lecz na jedną z tych kategorii ukończyły już kwalifikację wstępną („pełną”) lub kwalifikację wstępną przyspieszoną. Trwa ona jedynie 70 godzin.

Kwalifikacja uzupełniająca przyspieszona

To skrócona wersja pełnej kwalifikacji uzupełniającej, trwająca jedynie 35 godzin. Uczestnictwo w niej podlega tym samym zasadom, co w kwalifikacji uzupełniającej, ale dedykowana jest dla osób które ukończyły 21 lub 23 rok życia.

Jak wygląda szkolenie?

Zanim przystąpisz do szkolenia, musisz obowiązkowo przejść badania lekarskie i psychologiczne. Badania te maja na celu stwierdzenie Twojej pełnej zdolności do pracy w transporcie drogowym. W trakcie pobytu w przychodni medycyny pracy, zostaniesz poddany dokładnym testom okulistycznym, kardiologicznym i neurologicznym. Zostaną tam zweryfikowane: zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, stopień akomodacji oka, poziom widzenia zmierzchowego, a także zdolności motoryczne. Badania są jedynie początkiem. Kolejnym etapem są zajęcia teoretyczne. W trakcie kwalifikacji wstępnej poznasz specjalistyczne przepisy dotyczące ruchu drogowego, a także zostaną Ci przedstawione cenne wskazówki w zakresie pracy w transporcie drogowym. Dowiesz się między innymi o przepisach regulujących czas pracy kierowców zawodowych, o dokumentach niezbędnych w transporcie drogowym, o pracy z tachografem, o wymaganiach stawianych kierowcom i o zagrożeniach w ruchu drogowym. Kwalifikacja wstępna kończy się teoretycznym egzaminem przed komisją państwową. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku zostajemy właścicielami Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej.

Zawód Kierowcy otwiera przed nami duże możliwości. Polscy Kierowcy są doceniani na rodzimym rynku, a także zagranicą. Jeśli jesteś pasjonatem dużych samochodów i chcesz rozpocząć karierę w transporcie drogowym, zapraszamy na wyjątkowe szkolenia z kwalifikacji wstępnej w Szkole Jazdy Rajder. Uczestnikom zapewniamy specjalistyczne materiały naukowe i przyjazną atmosferę. Szkolimy najlepszych!

Jeżeli masz do nas jakiekolwiek pytania, z wielką przyjemnością udzielimy na nie odpowiedzi.

Skontaktuj się z nami pod numerami
56 620 00 57
lub
783 90 90 93

w celu szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą.

Zapraszamy!